Od czego zależy nasza historia kredytowa?

Od czego zależy historię kredytową?

Historia kredytowa to wszelkie informacje gromadzone w Biurze Informacji Kredytowej. Dotyczą one wszystkich naszych kredytów i pożyczek. BIK gromadzi negatywne jak i pozytywne informacje na temat danego kredytobiorcy. Wszystkie razem tworzą jego indywidualną historię kredytową.

Co to jest historia kredytowa?

Historia kredytowa i zdolność kredytowa to dwa elementy, które są dokładnie sprawdzana przez instytucje finansowe przed udzieleniem kredytu lub pożyczki. Nie zależnie czy staramy się o kredyt gotówkowy, pożyczkę lub kartę kredytową. Banki i instytucje finansowe korzystają z danych naszej historii kredytowej by sprawdzić wiarygodność kredytobiorcy. Od naszej wiarygodności finansowej zależy czy bank udzieli nam kredytu. Historię kredytową, a więc wszystkie dane o naszych spłatach gromadzi oczywiście BIK.

Co wpływa na naszą historię kredytową?

Na wpływ i ogólny zarys naszej historii kredytowej ma wpływ wiele czynników. Są to pozytywne i negatywne opinie o nas jako o kredytobiorcach. Sami więc kształtujemy swoją historię kredytową. W BIKu odnotowane są informacje takie jak:

  • terminowe opłacanie pożyczek,
  • wysokości opłacanych przez nas rat,
  • okres kredytowania,
  • czy dany kredyt lub pożyczką są już spłacone.

Jeżeli pragniemy, aby nasza historia kredytowa była jak najbardziej pozytywna: wymogiem są tutaj nasze wcześniejsze terminowe spłaty poprzednich zobowiązań. Jeżeli natomiast nie spłacaliśmy rat w terminie lub zalegamy z ze spłatami – wtedy nasza historia kredytowa nie będzie opisana w BIK w sposób pozytywny. To z kolei zaowocuje tym, że dana placówka finansowa być może nie udzieli nam wsparcia.

Kiedy BIK przetwarza nasze dane bez naszej zgody

Warto również wspomnieć, że w chwili, kiedy nie spłacamy regularnie kredytu bądź też innego zobowiązania finansowego, a informacje o tym dotrą do Biura Informacji Kredytowej, wtedy instytucja ta ma prawo przetwarzać nasze dane na poczet banków nawet bez naszej zgody. Dlatego regularne spłacanie rat się opłaca – dzięki temu, gdy znów będziemy potrzebowali finansowego wsparcia, dowolna instytucja bankowa z pewnością go nam udzieli. Jeśli dbasz o swoja historię kredytową zobacz co zrobić w razie trudności ze spłata kredytu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *