Co może stanowić wkład własny i ile musi wynosić?

Co może stanowić wkład własny?

Posiadanie wkładu własnego to podstawowy warunek starania się o kredyt hipoteczny. Jego brak całkowicie przekreśla szansę na uzyskanie finansowania z banku na zakup mieszkania, domu czy działki. Wiele osób zastanawia się, czy zgromadzone oszczędności wystarczą na pokrycie wkładu własnego. Ile on powinien wynosić i jakie formy może mieć? Zobacz, najważniejsze informacje o wkładzie własnym i dobrze przygotuj się do zaciągnięcia zobowiązania hipotecznego.

Co to jest wkład własny?

W bankowej terminologii wkład własny określany jest jako udział klienta w inwestycji finansowanej przez bank. W praktyce oznacza to więc, że kredytobiorca wnosi pewne dobro na rzecz finansowanego przez bank zakupu. Najczęściej wkładem własnym są pieniądze, jednak dopuszczalne są też inne opcje.

Posiadanie wkładu własnego jest warunkiem udzielania wielu bankowych kredytów celowych. Banki wymagają go przede wszystkim przy kredycie hipotecznym. Wkład własny może być również warunkiem otrzymania kredytu inwestycyjnego czy na samochód.

Ile wynosi wkład własny w 2020 roku?

Konieczność posiadania wkładu własnego została wprowadzona przez polskie banki w 2014 roku. Wytyczne co do jego wysokości wydała Komisja Nadzoru Finansowego, która zawiesiła możliwość istnienia na polskim rynku bankowych kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. Wysokość wymaganego wkładu własnego od tego czasu zaczęła rosnąć z roku na rok o 5%. Obecnie obowiązujący wkład własny to 20% wartości inwestycji. Należy jednak zauważyć, że niektóre banki oferują kredyty hipoteczne z wkładem własnym wynoszącym 10%. Ich zaciągnięcie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy kwota brakująca do tak zwanego „bezpiecznego pułapu” zostanie dodatkowo ubezpieczona. Kredytobiorca musi więc wykupić tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Co może stanowić wkład własny?

Najczęściej wkład własny umieszcza się w gotówce. Nie oznacza to jednak, że banki nie dopuszczają innej formy wkładu własnego. To, jaką może on przybierać postać, w dużej mierze zależy od banku i warto przed złożeniem wniosku o kredyt poznać swoje możliwości. Najczęściej banki jako poza gotówkowy wkład własny dopuszczają:

  • własną działkę budowlaną konsumenta,
  • wartość wykonanych przez klienta prac budowlanych na działce,
  • inną nieruchomość,
  • wkład zgromadzony na książeczce mieszkaniowej,
  • dofinansowanie z programów rządowych,
  • materiały budowlane, które zakupiło się na budowę domu,
  • zaliczkę przekazaną do dewelopera, od którego kupuje się mieszkanie lub dom,
  • zakupiony budynek w stanie surowym,
  • darowizny od najbliższych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.