Co zrobić z kredytem w razie trudności z jego spłacaniem?

Co zrobić z kredytem w przypadku problemów?

Przyczyn trudności ze spłacaniem zaciągniętego kredytu może być wiele: finansowa niefrasobliwość, życiowa tragedia, kłopoty w pracy. Niezależnie jednak od ich przyczyn musimy podjąć kroki, które zapobiegną jeszcze większym problemom. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej.

Wakacje kredytowe

Przeterminowane spłacanie rat oznacza przede wszystkim konieczność zapłacenia wyższych odsetek. Osoby, które mają trudności z płaceniem rat kredytowych w terminie mogą wystąpić do banku o tak zwane wakacje kredytowe. Jeśli bank zdecyduje się nam je przyznać to będziemy mieli możliwość zawieszenia spłaty jednej raty. Niektóre banki umożliwiają nawet zawieszenie spłacania rat przez kilka miesięcy, ale to raczej rzadko spotykana sytuacja. Warunki skorzystania z wakacji kredytowych różnią się w różnych bankach. W jednych można z nich skorzystać bezpłatnie, ale tylko jeden raz w roku. W innych wakacje kredytowe wiążą się z opłatami.

Karencja w spłacie kapitałowej części kredytu

Rozwiązanie to oznacza, że bank zwolni nas na pewien okres z konieczności płacenia kapitałowej części raty. Skorzystanie z takiego rozwiązanie nie zwolni nas jednak z obowiązku zapłacenia odsetek. Z karencji mogą skorzystać osoby, które zapłaciły już przynajmniej kilka rat. Karencja w spłacie kapitałowej części kredytu nie musi oznaczać, że okres kredytowania zostanie wydłużony. Musimy się więc dobrze zastanowić nad wybraniem tego rozwiązania, ponieważ po odwieszeniu karencji kolejne raty, które będziemy płacić będą wyższe od tych, które płaciliśmy przez okresem zawieszenia spłaty części kapitałowej. Wyrażając zgodę na karencję, banki pobierają za to prowizję.

Zmiana terminu spłaty

W niektórych bankach osoby posiadające kredyt mogą raz w roku przesunąć dzień zapadalności raty. Termin ten można przesunąć o dwadzieścia pięć do nawet trzydziestu dni. Za zmianę terminu spłaty banki nie pobierają żadnych opłat.

Zaciągnięcie kredytu oznacza konieczność spłacania rat zgodnie z ustalonym harmonogramem. Są sytuacje w życiu, które mogą nam to utrudnić. Im szybciej o tym trudnościach powiadomimy bank, tym lepiej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *