Czym jest zdolność kredytowa, czy można ją poprawić?

Czym jest zdolność kredytowa

Osoby, które przynajmniej raz zaciągały kredyt w banku na pewno spotkały się z terminem „zdolność kredytowa”. Jest ona przez bank sprawdzana przy udzielaniu każdego rodzaju kredytu. To ona pozwala uzyskać bankowi wiedzę na temat tego, w jakiej wysokości może udzielić kredytu. Często od oceny zdolności kredytowej zależy, czy kredyt w ogóle zostanie przyznany.

Co oznacza ten termin?

Zdolność kredytowa to nic innego, jak współczynnik, który pozwala określić bankowi, w jakiej wysokości raty kredytobiorca będzie w stanie bez problemu spłacić. Ten etap rozpatrywania wniosków kredytowych nie jest w chwili obecnej pomijany w żadnym banku. Ile razy klient ubiega się o kredyt, tyle razy bank bada jego zdolność kredytową. W dużej mierze od niego zależy decyzja banku o przyznaniu kredytu. Mając niską zdolność kredytową, mamy nikłe szanse na jego przyznanie.

Czy zdolność kredytową da się poprawić?

W chwili, kiedy ubiegamy się o kredyt powinniśmy mieć czyste konto. Czyli chodzi tutaj o to, abyśmy spłacili swoje wcześniej zaciągnięte kredyty. Spłacając je sprawimy, że zdolność kredytowa błyskawicznie ulegnie zwiększeniu. Osoby, które mają stosunkowo niską zdolność kredytową mogą wybrać także raty stałe. Taki rodzaj rat nie powoduje bowiem, że w chwili składania wniosku kredytowego obniżeniu ulegnie ich zdolność kredytowa. W przypadku tych osób nie sprawdzają się raty malejące. Obniżają one zdolność kredytową na etapie ubiegania się o kredyt. Na zdolność kredytową wpływa także wysokość tych rat. Jeśli chcemy ją poprawić, wybierajmy długi okres kredytowania. Im będzie on dłuższy, tym mniejsza będzie wysokość rat. W sumie więc zdolność kredytowa zostanie oceniona wyżej. Zastanówmy się również nad rodzajem waluty, w której chcemy uzyskać kredyt. W przypadku kredytów udzielanych w złotówkach zdolność kredytowa może być mniejsza.

Od oceny naszej zdolności kredytowej przez bank zależy, czy udzieli on nam kredytu. Stabilne dochody, brak wcześniej zaciągniętych kredytów – to czynniki poprawiające zdolność kredytową.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *