Dlaczego dane w BIK są ważne dla kredytobiorcy?

Dane w bik

BIK – pojęcie, o którym większość z nas zapewne słyszała niejednokrotnie. Jest to Biuro Informacji Kredytowej, które gromadzi wszelkie dane na temat przyszłego kredytobiorcy. BIK rozpoczął swoją działalność w 1997 roku na podstawie przepisów polskiego prawa bankowego. Natomiast dane, które gromadzi określa się mianem krajowego rejestru dłużników – to właśnie na jego podstawie analitycy określają naszą zdolność kredytową.

Wydawać by się mogło, że BIK to doskonałe narzędzie wspomagające pracę przede wszystkim wszelkich instytucji bankowych. Okazuje się jednak, że jest równie pomocny także dla każdego przyszłego kredytobiorcy. Dlaczego zatem wszystkie te dane są dla nas tak bardzo istotne i jak dokładnie sprawdzić BIK oraz raport BIKu?

Raport Biura Informacji Kredytowej dla przyszłego kredytobiorcy

Każdy przyszły kredytobiorca powinien dokładnie przeanalizować swoją zdolność kredytową tuż przed rozpoczęciem starania się o dowolny kredyt. Dlaczego to jest tak ważne? Okazuje się, że raport BIK zawiera wszelką, szczegółową historię naszych zobowiązań finansowych. Dzięki jej analizie dowiemy się na przykład tego, czy rzeczywiście będzie nas stać na dany kredyt, upewnimy się co do tego, czy nie jesteśmy dłużnikami, a także będziemy mieli wgląd w to, jakie dane o nas na chwilę obecną może zaczerpnąć bank. Oprócz tego prześledzimy historię kredytową naszych pozostałych zobowiązań kredytowych oraz finansowych, a także historię poszczególnych rat oraz takich płatności jak rachunki za prąd lub telefon.

Jak sprawdzić raport w BIK?

Sprawdzenie naszego raportu w BIK nie jest rzeczą zbyt skomplikowaną i każdy powinien z nią sobie poradzić. Na początku klikamy na stronę www.bik.pl, a następnie w zakładkę „raport BIK” i wypełniamy specjalny formularz. W następnej kolejności poddajemy się weryfikacji oraz ustalamy specjalne hasło do naszego profilu. Na koniec po zalogowaniu wybieramy opcję raportu, na który się zdecydujemy. Może to być na przykład pojedynczy raport, który z kolei pozwoli nam uzyskać informacje na temat naszego aktualnego statusu w BIKu. Jego koszt to 39 zł, a po dokonaniu płatności dostajemy nielimitowany dostęp do naszego osobistego raportu z bazy danych Biura Informacji Kredytowej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *