Dlaczego warto zawsze sprawdzać RRSO?

RRSO

RRSO to inaczej Rzeczywista, roczna stopa oprocentowania naszego kredytu. Jest to innymi słowy całkowity koszt kredytu, na który składa się kilka istotnych elementów – nie tylko samo oprocentowanie. Dlaczego zatem warto dokładnie obliczać ten współczynnik?

Od czego zależy RRSO kredytu hipotecznego?

To właśnie dzięki współczynnikowi RRSO w dość przystępny sposób będziemy mogli porównać kilka ofert banków na raz. Dzięki temu wybierzemy taką, która jest dla nas jak najbardziej korzystna. To bardzo ważne – szczególnie w przypadku kredytu hipotecznego, który przecież spłaca się latami. Dlatego bardzo ważne jest przeanalizowanie wszelkich ofert pod kątem ich całkowitego kosztu rozbitego na raty. Wieloletnie zobowiązanie wobec banku przez cały okres kredytowania z pewnością znacząco wpłynie na nasze finanse. Zobacz więc od czego zależy wysokość raty kredytu hipotecznego.

RRSO kredytu – oprocentowanie i ubezpieczenie kredytu i nie tylko…

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to nie tylko same odsetki. Na całkowity koszt kredytu hipotecznego wpływa również:

  • oprocentowanie nominalne (najczęściej w skali rocznej),
  • prowizja banku z tytułu udzielenia nam kredytu,
  • dodatkowe ubezpieczenie naszego kredytu,
  • a także koszt wyceny nieruchomości,
  • koszt sporządzenia tak zwanego operatu szacunkowego.

Wszystko to oczywiście wpływa na faktyczny koszt naszego kredytu. Niestety, większość z nas nie ma o tym pojęcia i w trakcie porównywania przeróżnych ofert bankowych, jedyne co bierze pod uwagę to tylko oprocentowanie danego kredytu.

Wybór kredytu a RRSO

Dość często w trakcie oglądania reklam w telewizji lub internecie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że koszty te zostały pominięte. Dopiero w placówce banku dowiadujemy się ile rzeczywiście przyjdzie nam płacić za nasz kredyt oraz ile tak naprawdę będą wynosiły nasze comiesięczne raty. Aby jednak nie biegać z jednej placówki banku do drugiej – można skorzystać z kalkulatora RRSO. Jest to darmowe narzędzie internetowe, które jednak wymaga od nas odrobiny wiedzy w trakcie wprowadzania wszystkich ważnych obliczeń. Innym rozwiązaniem jest porównanie ofert bankowych w porównywarkach lub rankingach kredytowych. Ona narzędzia finansowe, wykorzystują RRSO jako podstawowy element przy wyborze najlepszych produktów finansowych. Sprawdź również inne pojęcia związane z kredytem hipotecznym.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *