Kiedy umowa kredytowa jest nieważna?

Umowa kredytowa to najważniejszy dokument, który jest podstawą udzielenia udostępnienia pieniędzy przez bank. Zawiera ona szczegółowo spisane zobowiązania obu stron kredytu. Kiedy umowa kredytowa jest nieważna i co w takiej sytuacji się dzieje?
Od momentu podpisania
Umowa kredytowa obowiązuje od momentu jej podpisania przez obie strony. Na jej podstawie kredytobiorca wie jakie raty i kiedy powinien spłacać. Bank zaś określa kiedy i w jaki sposób udostępni pieniądze kredytobiorcy. Może się okazać, że przekazanie pieniędzy będzie uzależnione od jakichś dodatkowych warunków. Może nimi być przedstawienie potwierdzenia ustanowienia hipoteki, ubezpieczenie na życie lub nieruchomości, czy też akt notarialny zakupu nieruchomości. Spełnienie określonych w umowie kredytowej warunków jest niezbędne do uruchomieniu kredytu, wypłaty środków oraz naliczania oprocentowania od pożyczonego kapitału. Do umowy kredytowej może być dołączony specjalny harmonogram spłat rat kredytowych.
Kiedy umowa kredytowa jest nieważna
Sytuacje, gdy umowa kredytowa jest nieważna zdarzają się rzadko. Nieważność takiej umowy, zazwyczaj zostaje potwierdzona na sali sądowej. Żeby stwierdzić nieważność takiej umowy konieczne jest rozpatrywanie każdego przypadku w sposób indywidualny. Najlepiej, gdy zajmuje się tym prawnik wyspecjalizowany w umowach kredytowych. Analizuje on, czy wszystkie przepisy zawarte w umowie ( np. dotyczące wysokości raty) są uczciwe i zgodne z przepisami prawa. W licznych sprawach sądowych, kredytobiorcy udowodnili bankom, że umowy nie zostały zawarte w sposób prawidłowy, np. ze względu na to, że pracownik banku nie miał podpisanych wszystkich niezbędnych pełnomocnictw. Takie sytuacje jednak są marginalne, ponieważ umowy kredytowe przygotowywane są tak, by były zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.