Od czego zależy nasza historia kredytowa?

Historia kredytowa to wszelkie informacje gromadzone w Biurze Informacji Kredytowej. Dotyczą one wszystkich naszych kredytów i pożyczek.  BIK gromadzi  negatywne jak i pozytywne informacje na temat danego kredytobiorcy. Wszystkie razem tworzą jego indywidualną historię kredytową.

Co to jest historia kredytowa?

Historia kredytowa i zdolność kredytowa to dwa elementy, które są dokładnie sprawdzana przez instytucje finansowe przed udzieleniem kredytu lub pożyczki. Nie zależnie czy staramy się o  kredyt gotówkowy, pożyczkę lub kartę kredytową. Banki i instytucje finansowe korzystają z danych naszej historii kredytowej by sprawdzić wiarygodność kredytobiorcy. Od naszej wiarygodności finansowej zależy czy bank udzieli nam kredytu. Historię kredytową, a więc wszystkie dane o naszych spłatach gromadzi oczywiście BIK.

Zobacz również jak poprawić swoją zdolność kredytową.

Co wpływa na naszą historię kredytową?

Na wpływ i ogólny zarys naszej historii kredytowej ma wpływ wiele czynników. Są to pozytywne i negatywne opinie o nas jako o kredytobiorcach.  Sami więc kształtujemy swoją historię kredytową. W BIKu odnotowane są informacje takie jak:

  • terminowe opłacanie pożyczek,
  • wysokości opłacanych przez nas rat,
  • okres kredytowania,
  • czy dany kredyt lub pożyczką są już spłacone.

Jeżeli pragniemy, aby nasza historia kredytowa była jak najbardziej pozytywna: wymogiem są tutaj nasze wcześniejsze terminowe spłaty poprzednich zobowiązań. Jeżeli natomiast nie spłacaliśmy rat w terminie lub zalegamy z ze spłatami – wtedy nasza historia kredytowa nie będzie opisana w BIK w sposób pozytywny. To z kolei zaowocuje tym, że dana placówka finansowa być może nie udzieli nam wsparcia.

Zobacz od czego zależy wysokość raty kredytu, zanim zaciągniesz finansowe zobowiązanie.

Kiedy BIK przetwarza nasze dane bez naszej zgody

Warto również wspomnieć, że w chwili, kiedy nie spłacamy regularnie kredytu bądź też innego zobowiązania finansowego, a informacje o tym dotrą do Biura Informacji Kredytowej, wtedy instytucja ta ma prawo przetwarzać nasze dane na poczet banków nawet bez naszej zgody. Dlatego regularne spłacanie rat się opłaca – dzięki temu, gdy znów będziemy potrzebowali finansowego wsparcia, dowolna instytucja bankowa z pewnością go nam udzieli. Jeśli dbasz o swoja historię kredytową zobacz co zrobić w razie trudności ze spłata kredytu.