Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne? Definicje, różnice, co wybrać

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne?

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, możliwości finansowych i możliwości wyboru jakie daje bank u którego jest zaciągany kredyt. Nie bez znaczenia jest także rodzaj kredytu, ponieważ to od niego zależy co do wyboru dostanie kredytobiorca.

Oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne – definicje

Oprocentowanie zmienne może ulegać zmianie podczas długiego okresu spłaty kredytu. Ma to znaczący wpływ na końcową kwotę zaciągniętego kredytu do spłaty jak i również na comiesięczne wysokości raty. Dokładne informacje na temat spłacanych rat otrzymujemy zazwyczaj w harmonogramie spłaty kredytu.

Wszystko głównie zależy od tego czy stopa procentowa zostanie podniesiona przez Radę Polityki Pieniężnej czy też nie. W umowach kredytowych, szczególnie hipotekach, bardzo często stosowane jest zmienne oprocentowanie. Dlaczego? Ponieważ okres kredytowania jest długi i w tym czasie mogą wystąpić, a raczej na pewno wystąpią wahania stopy procentowej. W związku z tym wysokość rat musi wzrosnąć. Przy tym rodzaju kredytu rata może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych, a finalny koszt kredytu o kilkadziesiąt tysięcy. Co zrobić w sytuacji kiedy rata znacznie wzrośnie a nas nie będzie stać na spłatę kredytu? Sprawdź w artykule – Co zrobić z kredytem w razie trudności z jego spłaceniem.

Zastanawiasz się kiedy umowa kredytowa może być nieważna, sprawdź ten artykuł.

Oprocentowanie stałe to równa rata przez przynajmniej 5 lat kredytowania. Daje to kredytobiorcy pewność i stabilizację oraz racjonalne zagospodarowanie swoich finansów. Dzięki temu może ona „spać spokojnie” i nie martwić się tym, czy w następnym miesiącu rata nie wzrośnie o kilka czy kilkaset złotych.

Co wybrać oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne?

Jak nie trudno się domyślić większość chętnie wybrałaby oprocentowanie stałe. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego niewiele banków oferuje taką możliwość. Najczęściej ze stałym oprocentowaniem kredytu można się spotkać przy zaciąganiu kredytu gotówkowego na maksymalnie pięć lat spłacania zobowiązania.

Dlatego decydując się na jakikolwiek kredyt ważne jest zapoznanie się z ofertami kilku banków i zobaczyć czy istnieje możliwość obniżenia rat, gwarancja stabilności kredytu przez co nie trzeba będzie się martwić o swoje fundusze w kolejnym miesiącu, oraz koszty ogólne kredytu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.