Spłata kredytu – praktyczne informacje dla kredytobiorców

W dzisiejszych czasach bardzo wielu ludzi zaciąga kredyty bankowe. Są im one potrzebne w związku z koniecznością pokrycia różnych wydatków. Dzięki kredytom nie trzeba długo odkładać pieniędzy na konkretne cele i można zapewnić sobie ich finansowanie. Zaletą kredytów jest to, że nie trzeba od razu spłacać całości. Spłata kredytu jest bowiem rozbijana na wygodne miesięczne raty.
Oczywiście sprawą bardzo istotną jest regularne spłacanie ustalonych rat. Wszelkie opóźnienia wiążą się z przykrymi konsekwencjami. W przypadku krótkiego opóźnienia, bank będzie tylko informował o zaległości i naliczy drobne odsetki, ale uporczywe niepłacenie dalszych rat może skutkować przekazaniem sprawy do firmy windykacyjnej, wypowiedzeniem umowy, a nawet przekazaniem sprawy do komornika. Należy również pamiętać, ze każdy spłacany przez nas kredyt tworzy naszą historię kredytową, która może być pozytywna bądź negatywna. Warto więc zachować harmonogram spłaty kredytu i trzymać się go na bieżąco.
Rodzaj wybranych rat – raty równe
Oczywiście spłata kredytu wiąże się z koniecznością przestrzegania harmonogramu. Istnieją dwa rodzaje rat, które można wybrać. Pierwszą z nich są raty równe, a drugą malejące. W przypadku raty równej, znaczną część spłaty stanowią odsetki, a jeśli chodzi o ratę malejącą to kapitał jest spłacany w sporej części. W związku z tym kwota, od której naliczane są odsetki jest niższa i siłą rzeczy kolejne raty są niższe. Raty równe zwykle pozwalają na uzyskanie większej kwoty kredytu, ponieważ banki uważają ten system za mniej ryzykowny, a klienci wiedzą, że rata co miesiąc jest taka sama i wprowadza to pewien ład w ich spłatach. Warto również sprawdzić, od czego zależy wysokość raty kredytu hipotecznego.
Spłata w ratach malejących
Raty malejące są trudniejsze do otrzymania, ponieważ na początku spłaty rata jest bardzo wysoka. Z drugiej strony, w perspektywie długofalowej takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, ponieważ koszty są znacznie niższe. Jeśli ktoś jest w stanie spłacać kredyt w takim systemie to wybór rat malejących może być bardzo korzystny.
A co zrobić kiedy mamy problem ze spłatą kredytu? Sprawdź w naszym poradniku – jak działają wakacje kredytowe.
Czy jest możliwa wcześniejsza spłata kredytu?
Ustawa o kredycie konsumenckim mówi jasno, że całkowita lub częściowa spłata zadłużenia kredytowego jest jak najbardziej możliwa. Wiąże się to zwykle z poniesieniem kosztów prowizji, ponieważ bank chce w ten sposób zrekompensować swoje utracone odsetki. Wcześniejszą spłatę warto rozważyć posiadając nadwyżkę w swoim budżecie. Pomimo konieczności zapłaty prowizji, bank nie może naliczać odsetek od niewykorzystanego okresu, a po drugie pozbywamy się zobowiązania finansowego i nie musimy martwić się comiesięcznymi ratami. Jest to więc rozwiązanie bardzo opłacalne, jednak należy przemyśleć swoją decyzję, aby uniknąć nadwyrężenia swoich finansów.