Wiek kredytobiorcy a kredyt hipoteczny

Każdy bank, który decyduje się na wszczęcie procedury mogącej zakończyć się udzieleniem kredytu hipotecznego, pod uwagę bierze mnóstwo kryteriów. Wśród nich znajduje się między innymi wiek kredytobiorcy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w przypadku tak wysokich kredytów jest on nie mniej ważny niż historia kredytowa oraz zdolność kredytowa. Jak więc wygląda udzielanie kredytów w odniesieniu do wieku kredytobiorcy? Czy niektóre osoby – z racji wieku – nie mają już szans na otrzymanie kredytu hipotecznego?
Minimalny wiek kredytobiorcy
Żaden bank działający na terenie Polski nie zdecyduje się na udzielenie kredytu hipotecznego osobie, która nie ukończyła jeszcze osiemnastu lat. Niektóre banki idą w swoich postanowieniach dalej i kredyty hipoteczne rezerwują tylko dla tych, którzy za sobą mają już dwudzieste pierwsze urodziny. Banki wychodzą z założenia, że młodzi ludzie nie są jeszcze wystarczająco dojrzali, aby podejmować decyzję o tak dużym zobowiązaniu finansowym, które spłacać trzeba będzie przez wiele lat.
Maksymalny wiek kredytobiorcy
Tak naprawdę banku nie interesuje wiek, w którym jesteśmy w momencie podpisywania umowy kredytowej. Znaczenie ma to, ile lat będziemy mieć wtedy, kiedy nadejdzie pora spłaty ostatniej raty. Nawet osoby starsze, których spłata kredytu została rozłożona na krótki czas, mają w związku z tym szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Sprawdź co się stanie z kredytem w razie śmierci kredytobiorcy.
Czy można sobie jakoś pomóc?
W przypadku wieku zbyt niskiego rozwiązania w zasadzie nie ma. Ale osoby, które mają zbyt wiele lat mogą sobie poradzić. Wystarczy, że do kredytowania zaproszą współkredytobiorcę, który będzie od nich sporo młodszy. W takiej sytuacji banki kierują się wiekiem młodszej osoby. Osoby, które nie mogą liczyć na pomoc współkredytobiorcy, mogą postawić na wyższy wkład własny. W takiej sytuacji kredyt rozkładany jest na krótszy czas, a w momencie spłaty ostatniej raty jesteśmy młodsi. Zwiększają się więc szanse na to, że bank zdecyduje się nam kredytu udzielić. Niestety, wysokość wkładu własnego jest dla wielu osób przeszkodą nie do pokonania.