Wkład własny – ile trzeba mieć

Banki bardzo chętnie udzielają kredytów hipotecznych, jednak coraz częściej wymagają od kredytobiorców obok odpowiednich poręczeń, wkładów własnych. Dzisiaj wkład własny to około 10% do 20 wartości nieruchomości, którą chcemy zakupić.
Co to jest wkład własny?
Zebranie odpowiedniej kwoty, która będzie stanowiła wkład własny to niełatwe zadanie. Dlatego też osoby, które stoją przed decyzją zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego, bardzo często martwią się o swoją zdolność kredytową i o kwotę, która ma stanowić wkład własny. Dzisiaj każdy kredyt mieszkaniowy składa się z wkładu własnego i kwoty kredytowanej przez bank. Wkład własny jest kapitałem kredytobiorcy. Jest częścią wartości danej nieruchomości i dopiero w połączeniu z kwotą kredytu stanowi całościową wartość zakupu lub budowy domu lub mieszkania.
Jak udokumentować wkład własny
Banki wymagają by kredytobiorcy udokumentowali zawsze swój wkład własny. Dokładne udowodnienie danego wkładu powinno nastąpić przed wypłaceniem kredytu. Jest kilka sposobów na udowodnienie, że posiada się ów wkład lub, że wykorzystało się już go do zapłaty za daną nieruchomość.
Jak udokumentować wkład własny do kredytu?
W bardzo prosty sposób:
- wpłacając sprzedawcy pieniądze i pokazując w banku kopię przelewu,
- przedstawiając w banku fakturę, z pełnymi swoimi danymi za część mieszkania lub domu
- pisząc oświadczenie z osobą sprzedającą nieruchomość, że ta otrzymała od nas już określoną kwotę.
Dodatkowe koszty
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie banki uwzględniają dodatkowe opłaty związane z zakupem nieruchomości. Dlatego w ostatecznym rozliczeniu pieniędzy może nam zabraknąć. Dlatego pamiętajmy zawsze o kwocie podatku PCC i o prowizjach.